Kuchnia francuska – 10 rzeczy, które powinniście o niej wiedzieć!

 

Kuchnia francuska … Niecodzienna, oryginalna, nieco egzotyczna? Trudno określić, jaka ona jest naprawdę. Pewne jej potrawy mogłabym jeść codziennie, a są takie, że nie wiem czy kiedykolwiek będę chciała spróbować. Jedno jednak mogę powiedzieć z przekonaniem – kuchnia francuska znacznie różni się od kuchni, którą znamy, co dla odkrywcy smaków jest dużym atutem.

kuchnia francuska 300x149 Kuchnia francuska – 10 rzeczy, które powinniście o niej wiedzieć!Francuzi  kojarzeni są z narodem pełnym kultury, szczycącym się zamiłowaniem do sztuki, a także miłośnikami żab oraz ślimaków. Z racji moich studiów staram nie opierać się na stereotypach i sama chcę poznawać dane społeczeństwo, w którym przebywam.

Przede wszystkim naród francuski należy podzielić na paryżan i mieszkańców „poza stolicą”. Ponieważ poznałam nieco tylko jedną grupę, na niej będę opierała swoje wnioski i spostrzeżenia.

Kuchnia francuska – elegancja w każdym kawałku

Paryżanie to ludzie pełni elegancji i wyrafinowania, a jednocześnie pewnego rodzaju swobody. Takie też są ich potrawy (przynajmniej niektóre). Pamiętać należy, szczególnie w restauracjach, że cenią oni sobie wygodę i rzadko kiedy spieszą się z jedzeniem posiłków. Wobec czego przerwa na obiad może trwać nawet 2 godziny.

Wino w roli głównej

Nie jest tajemnicą, że Francuzi to miłośnicy wina, a zatem towarzyszy im ono podczas każdego posiłku. Sekretem jednak „twardej głowy” jest to, że wino często rozcieńczają wodą, dzięki czemu mogą pić je do każdego posiłku. Statystyczny obywatel Francji wypija 45 litrów wina rocznie.

Królewski smak trufli …

Co prawda w Polsce trufle kojarzone są w czekoladkami jednak należy pamiętać, że są to tak naprawdę grzyby. Kuchnia francuska specjalizuje się w licznych potrawach z tym wykwintnym składnikiem. Ponieważ są to bardzo rzadkie grzyby ich koszt może sięgać nawet 700 złotych za 80 gramów. Jednak ponoć ich smak jest niezapomniany i rekompensuje każdą cenę, jaką dane nam jest zapłacić.

Kuchnia francuska w trzech dziedzinach

Kuchnia francuska dzieli się na 3 kategorie: klasyczną, wysoką (haute) i nowatorską (nouvelle). Pierwsza to taka, która występuje w przeciętnym francuskim domu, gdzie gotuje się smacznie, ale potrawy pozbawione są wirtuozerii. Druga została wprowadzona przez  Georges’a Auguste’a Escoffier’a i ma na celu przemienienie jedzenia w sztukę.  I co najlepsze – taka kuchnia spotykana jest głównie poza Francją …  Ostatnia kategoria to dania pozbawione charakterystycznych dla kuchni francuskiej ciężkich sosów. Skomponowane są przede wszystkim ze świeżych warzyw i owoców.

Regionalizm przede wszystkim!

Francuzi, prócz elegancji, cenią sobie prostotę i swobodę, czego dowodem jest zamiłowanie do regionalnych składników. Dzięki temu francuskie potrawy są zawsze świeże. Każdy też region posiada własne unikatowe receptury potraw czy napojów, które często wpisywane są w narodowe dziedzictwo Francji.

Południowe wpływy

Chodzą pogłoski, że kuchnia francuska zaczęła się, gdy król Francji Henryk II poślubił włoską księżnę Katarzynę Medycejską. Królowa uwielbiała luksus, dlatego też sprowadziła ze sobą cały włoski dwór, w tym kucharzy. Efektem było to, że pierwotnie mało wykwintna kuchnia francuska wspięła się na wyżyny kulinarnej sztuki.

Kuchnia francuska – precyzja przede wszystkim!

Tak, jak napisałam na początku, Francuzi potrafią przebywać na przerwie obiadowej nawet 2 godziny. W połowie dnia pracownicy bez żadnych skrupułów opuszczają miejsca pracy i udają się na wyczekaną przerwę. Jest to absolutnie normalne zjawisko, którego w Polsce możemy tylko pozazdrościć. 😉

Punkt siódmy – posiłek składać się może z czterech dań. Nic więc dziwnego, że przerwa trwa aż tyle czasu. Potrawy w restauracjach przygotowywane są od zera i składają się z przystawki, dania głównego, tacy serów i deseru. Ciekawe tylko, kto tyle jest w stanie zjeść…

Kuchnia francuska – żabie udka i co jeszcze?

Francuzi nie bez powodu nazywani są „żabojadami” – oni są wręcz miłośnikami żabich udek. Ale nie tylko! Uwielbiają mięczaki, skorupiaki i wszelkiego rodzaju owoce morza. W wielu restauracjach znajdują się akwaria z żywymi zwierzętami. Każdy z gości może wskazać palcem, którego skorupiaka chce zjeść, a po jakimś czasie ląduje on na jego talerzu.

Po daniu głównym pora na sery oraz deser! Ulubionym deserem jest krem brulee oraz tarta jabłkowa tarte tatin (swoją drogą bardzo prosty i smaczny deser – można przygotować w domu. Trzeba tylko mieć dobre jabłka!).

I na koniec rzecz najważniejsza! Dotyczy nie tylko kuchni francuskiej, ale całego francuskiego świata. Gdziekolwiek jesteśmy pod żadnym pozorem nie rozpoczynajmy zdania od „Do you speak English?”. Chyba że życie Wam niemiłe. Proste słowo „Bonjour” wystarczy, aby Francuz spojrzał na nas życzliwym okiem.

Tagged , , . Bookmark the permalink.

2 Responses to Kuchnia francuska – 10 rzeczy, które powinniście o niej wiedzieć!

  1. Pingback: Odkrywcasmakow.plSosy świata – niech Cię porwie ich wyjątkowy smak!

  2. Pingback: Zostań odkrywcą smaków i poznaj najciekawsze przyprawy świata!

Leave a Reply

Your email address will not be published.