Kultura brazylijska, czyli jak zachować kulturę jedzenia?

 

Brazylia to dla mnie, jako odkrywcy smaków, kraj niezmiernie fascynujący, zresztą jak cała Ameryka Południowa. Brazylijska kultura, zwyczaje, narodowości – to coś, co pragnę poznać i doświadczyć z całego serca. Warto jednak zapoznać się z panującymi tam zwyczajami, nawykami oraz tradycją, by móc beztrosko podziwiać to kolorowe i jakże różnorodne państwo.

kuchnia brazylijska 300x199 Kultura brazylijska, czyli jak zachować kulturę jedzenia?Kultura brazylijska i zwyczaje przy stole

Brazylia jest państwem pełnym kontrastów kulturowych, etnicznych i społecznych, a panujące tam zwyczaje kulinarne są bardzo odmienne, w zależności od regionu, w którym się znajdujemy. Podobnie, jak w przypadku egipskich zwyczajów, warto poznać kilka uniwersalnych zasad zachowania się przy stole, szczególnie jeśli będziemy chcieli biesiadować z rdzennymi Brazylijczykami.

Dobra wiadomość dla lubiących porządnie zjeść – w Brazylii, niezależnie czy to restauracja czy dom brazylijski, podaje się bardzo duże posiłki. Dzięki temu apetyty zaspokojone będą na długo, długo … W dodatku taki posiłek kosztować będzie kilka dolarów.

Kuchnia brazylijska specjalizuje się w daniach z grilla i takie też najczęściej są serwowane. Obok nich króluje ryż, warzywa, ale specjałami kuchni jest czarna fasola oraz farinha – mąka pochodząca z korzeni manioku i kassawy, która stanowi wysuszone kawałki manioku.

Kultura brazylijska ukształtowała zwyczaj, iż najważniejszym posiłkiem w Brazylii jest kolacja – w tym czasie zasiada do stołu cała rodzina. Rodzinne spotkania wraz z przyjaciółmi są bardzo żywiołowe, pełne muzyki, śmiechu i tańców, jak na południowy klimat przystało 😉

Kultura brazylijska poza stołem

Każdy dzień Brazylijczyków wygląda podobnie, czyli od mocnej czarnej kawy w kawiarni. W miejscach tych mogą oni spędzać całe dnie, dlatego też niezależnie od pory, w której traficie do kawiarni, na pewno spotkacie się z niejednym mieszkańcem. W restauracjach warto zwrócić na rachunek wydany przez kelnera – często oni bowiem zawyżają ceny spożytych posiłków albo wydają za mało reszty. Wtedy też należy targować się do upadłego i nie odpuszczać – szczególnie, że samo zjawisko targowania jest bardzo fascynujące! Nie jest to bowiem kłótnia pełna agresji, ale dyskusja z kelnerem, która często jest bardzo zabawna (biorąc pod uwagę miny przy tym i gesty kelnerów). I koniecznie należy pamiętać o napiwkach – traktowane jest to jako kulturowy obowiązek.

Brazylijskie potrawy ukształtowały się dzięki wpływom portugalskim hiszpańskim oraz kuchni afrykańskiej. W kuchni brazylijskiej nie zabraknie owoców morza, ryb, manioka, czyli podłużnej bulwy przypominającej ziemniaka, batatów oraz owoców, tj. kokosy, mango czy cytrusy. W kulturze jada się sporo mięsa – a najlepszą formą sporządzania posiłków są mięsa grillowane. Potrawy te słyną z dużej ilości marynat, sosów oraz przypraw.

W wyniku dużej ilości turystów i społeczeństw napływających ze Stanów Zjednoczonych oraz Europy, Brazylia jest krajem podobnym do państw europejskich. Ze względu na latynoskie klimaty na ulicach miast jest gwarno i głośno. Nie przeszkadza Brazylijczykom tłum, więc mogą się oni spotykać i dyskutować w najrozmaitszych miejscach. Są narodem bardzo otwartym, przez co okazywanie uczuć jest tutaj wręcz wskazane, dlatego też witając się z kimś najlepiej ucałować się dwukrotnie w policzek. Podawanie rąk należy do rzadkości.

Ponieważ panuje w Brazylii upalny klimat, kultura brazylijska nie zakazuje skąpych ubrań, chyba że jesteście w okolicy obiektów sakralnych albo w mniejszych miasteczkach – tak jednak życie płynie nieco inaczej i lepiej ubrać się przekrywając trochę więcej ciała.

No to taka to brazylijska kultura 🙂

Tagged , , , , , . Bookmark the permalink.

2 Responses to Kultura brazylijska, czyli jak zachować kulturę jedzenia?

  1. Pingback: Tak samo, jak czekolada może być fascynująca historia czekolady.

  2. Pingback: Pomidory - właściwości, wpływ na zdrowie, ciekawe przepisy

Leave a Reply

Your email address will not be published.