Narzędzia kuchenne, które zmieniły naszą cywilizację!

 

Czy, podczas ubijania jajek, myśleliście skąd w ogóle wzięła się trzepaczka do jajek? Z czego wywodzi się mikser albo, w jakich okolicznościach powstała obieraczka do ziemniaków? Niby zwykłe, codzienne narzędzia kuchenne, a jakby nasze życie wyglądało bez nich. Ciężko to sobie wyobrazić!

narzedzia kuchenne 300x238 Narzędzia kuchenne, które zmieniły naszą cywilizację!Narzędzia kuchenne wczoraj i dziś

Ekspres do kawy

Biorąc pod uwagę, że piszę swój tekst po 7 rano, to na pierwszym miejscu postawię właśnie na ekspres do kawy 😉 Sama kawa robi furorę już od czasów średniowiecznych, a dzisiaj to symbol wyrafinowania i klasy. Kawę przygotowuje się na milion sposobów, w zależności od społeczności i kultury. Co do samych ekspresów, to pierwsze powstały w XIX wieku, natomiast pierwszy taki ekspres przelewowy pojawił się w latach 70’ XX wieku. Od tej pory trudno nam jest bez niego żyć!

Kuchenka mikrofalowa

Kuchenka mikrofalowa jest jednym z tych narzędzi kuchennych, które powstały nieco przez przypadek, a dokładnie podczas prac nad urządzeniami radiolokacyjnymi. Podczas badań, naukowiec Percy Spencer, zauważył, że pod wpływem eksperymentów stopniała mu tabliczka czekolady w kieszeni spodni. Na pierwszy ogień do mikrofalówki włożono popcorn, który pod wpływem ciepła zaczął pękać. Można powiedzieć, że kuchenka mikrofalowa, jako narzędzie kuchenne, stała się największym wynalazkiem kuchennym XX wieku.

Nóż

Podobno jest to najstarsze narzędzie kuchenne w dziejach ludzkości. Dzisiaj najczęściej spotykamy noże ze stali nierdzewnej lub ceramiczne. A co było wcześniej? Otóż nóż był wówczas szkłem wulkanicznym i krzemieniem z ociosanymi brzegami. Gdy 5 tysięcy lat temu pojawił się metal, stał się on głównym surowcem wszelkich narzędzi kuchennych.

Tarka

Przygotowanie niektórych potraw bez tarki jest po prostu niemożliwe. Ser, skórka cytryny czy limonki to często podstawy albo dodatki do wielu dań. A jak je najlepiej przygotować, jak właśnie dzięki tarce?! Pierwsza tarka najprawdopodobniej powstała we Francji w połowie XVI w. Od tego czasu przyrząd ten zadomawiał się w kuchni i przybierał przeróżne kształty – od tych najprostszych z jedną ścianką, przez tarki kwadratowe aż po tarki elektryczne.

Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published.