Potrawy grillowane na każdą okazję. Odkryj wyjątkowe smaki prosto z rusztu!

 

Gdy przychodzą ciepłe i słoneczne dni tylko o nim marzymy. Jest doskonałym sposobem na długie wieczory ze znajomymi i beztrosko spędzony czas. Mowa o grillu! A co spowoduje, że będzie on jeszcze przyjemniejszy? Potrawy grillowane i wiedza na temat, skąd się wywodzą i jak je przygotować. Dzięki temu zabłyśniemy przy niejednym spotkaniu towarzyskim!

potrawy grilowane Potrawy grillowane na każdą okazję. Odkryj wyjątkowe smaki prosto z rusztu!

Skąd wywodzą się potrawy grillowane?

Grill w polskiej kuchni zagościł na dobre. Jednak dla większości z nas grillowanie kojarzone jest z kulturą amerykańską, ze względu na ich słynne „barbecue”. Jednak tradycja pieczenia na ruszcie wywodzi się z czasów prehistorycznych. Jak doszło do tego, że ludzie zaczęli piec mięsa w ogniu – tego nie wiadomo – może nasza intuicja zadziałała;) Pierwszymi ludami starożytnymi byli Indianie – mężczyźni wybierali się na polowanie, a kobiety zajmowały się przyrządzaniem upolowanych zwierząt.

Od zarania dziejów konstruowane były ruszty, a ich budowę stanowiły kości albo kije stawiane pomiędzy paleniska, nad którymi wieszano kawałki mięsa. W około XII wieku odkryto, że mięso pokrojone na kawałki szybciej się piecze i lepiej spożywa. Jako narzędzie do grillowania mięsa stosowano pędy bambusa albo odpowiednio spreparowane skóry. Wrzucano do nich pokrojone mięso razem z warzywami i gorące kamienie, by potrawy się upiekły. Ludność siadała wokół ogniska i wspólnie spożywała posiłek.

Potrawy grillowane współcześnie

Na początku XX wieku popularność potraw grillowanych w Europie spadła, w przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych. Tam, praktycznie w każdym domu, posiadano murowane albo ceglane ówczesne formy grilla/rusztu. Wszystko zmieniło się za sprawą George’a Stephena, który w 1950 roku stworzył grilla w kształcie kuli. W drugiej połowie XX w. zawojował on ścały świat, stając się nieodzownym wyposażeniem każdego domu. Dzisiaj trudno nam sobie wyobrazić letnie popołudnia i weekendy bez tego magicznego urządzenia! 🙂

Tagged , . Bookmark the permalink.

One Response to Potrawy grillowane na każdą okazję. Odkryj wyjątkowe smaki prosto z rusztu!

  1. Pingback: Kuchnia polska oczami zagranicznych turystów. Co lubią najbardziej?

Leave a Reply

Your email address will not be published.