Tabu jedzeniowe – zobacz czego nie można jeść w różnych kulturach świata

 

Będąc odkrywcą smaków trzeba nie tylko być otwartym na nowe kulinarne doznania, ale również mieć wiedzę na temat tego, czego nie zje się w danej kulturze czy społeczeństwie oraz jakie zachowania są niestosowne. Posiadając informacje dotyczące tabu jedzeniowego oraz zwyczajów panujących w danej kulturze, unikniemy wpadek i łatwiej będzie nam porozumieć się i poznać mieszkańców danego kraju. Sami zobaczcie, czego lepiej unikać planując podróż w nieznane.

kultura jedzenia1 300x200 Tabu jedzeniowe – zobacz czego nie można jeść w różnych kulturach świataTabu jedzeniowe a religie świata

Każdy ma poczucie, że świat w którym się żyje jest wszędzie taki sam, a jeśli nie, to przynajmniej zrozumiały dla innych kultur i narodowości. Jednak świat, w którym żyjemy jest tak odmienny, że trudno to tak naprawdę ogarnąć, jak się samemu tego nie doświadczy. I takie są również religie świata – porozrzucane po całym globie wierzenia dotyczące zarówno dużych społeczeństw czy narodowości, a także pojedynczych plemion. Każdy jednak, idąc za swoją kulturą i religijnością, przestrzega zasad, w tym tabu jedzeniowego. Pytanie teraz, które religie jakie tabu posiadają?

Buddyści – unikają wszystkiego, co mięsne oraz z alkoholem, jak i samych trunków alkoholowych. Życie zgodnie z naturą, a przede wszystkim wiara w reinkarnację sprawia, że unikają zjadania zwierząt, w których znajdować się może dusza ludzka. Alkohol natomiast utrudnia rozwój świadomości duszy i ciała.

Adwentyści Dnia Siódmego – ponieważ głównym źródłem wiary jest Księga Kapłańska, Adwentyści Dnia Siódmego wierzą w dobrodziejstwa, jakie niesie ze sobą dobra dieta. Wobec tego unikają „nieczystego” jedzenia, tj. wieprzowiny, owoców morza, alkoholu oraz kofeiny – chociaż ta ostatnia jest surowo zabroniona, ale w ograniczonych ilościach. Większość wyznawców to laktoowowegetarianie, czyli osoby nie jedzące mięsa, w tym ryb ani produktów pochodzących z rzeźni, np. podpuszczka.

Jainizm – indiańska religia, której wyznawcy unikają wszelkiego rodzaju mięs, jaj, ryb, masła, miodu owoców figi, a nawet cebuli czy czosnku. O alkoholu nie wspominając. Wynika to z wiary w koegzystencję z naturą, stąd korzenie i niektóre owoce wykluczane są z menu – mogą w nich mieszkać żywe stworzenia. Prócz masła i jajek, inny nabiał jest dozwolony. Część wyznawców nie spożywa pokarmu wieczorem, aby nie skrzywdzić niewidocznych wówczas latających owadów.

Tabu jedzeniowe – ciekawe przypadki

Jeśli chodzi o tabu jedzeniowe to tak naprawdę wszystko opiera się o wiarę i religię narodu czy ludności. Część jednak z zakazów żywieniowych jest bardzo interesująca. Na przykład:

W jazydyźmie zabronione jest zjadanie kapusty oraz sałaty. Do końca nie wiadomo dlaczego, bowiem kontakt z tą grupą religijną jest bardzo utrudniony, a liczba ich członków niewielka. Legendy głoszą, że Turcy masowo mordowali wyznawców jazydyzmu na polach sałaty. Inna teoria dotycząca tabu jedzeniowego głosi, że liście sałaty są podobne do ludzkich uszu, a więc stanowią ludzki organ.

Mormoni znani są z radykalnych reguł – nie piją herbaty, kawy, alkoholu, ani nie spożywają dużej ilości mięsa. Uważają oni bowiem, że wszelkiego rodzaju napoju uzależniają, a najbardziej kawa. Ze względu na oczyszczanie organizmu – zjadanie mięsa jest bardzo ograniczone.

Ruch Rastafari z kolei nie zjada ryb powyżej 30 cm, gdyż uznają, że są one przetworzone chemicznie, a wszelkie sztuczne dodatki są zakazane.

Patrząc na tabu jedzeniowe poszczególnych religii oraz grup społecznych, stwierdzam, że stanowić one mogą nie tylko formę wiary i religijności, ale skorzystać może każdy, kto chciałby choć na chwilę przejść na zdrowy tryb życia.

Tagged , , , . Bookmark the permalink.

One Response to Tabu jedzeniowe – zobacz czego nie można jeść w różnych kulturach świata

  1. Pingback: Kultura eskimoska, czyli jak zachować się przy eskimoskim stole?

Leave a Reply

Your email address will not be published.